SON DAKİKA

Küçük kızın gözyaşları sel oldu

2017 Yılı Bursluluk Sınavı’na, okulunun verdiği giriş belgesinin hatalı olması nedeniyle giremediğini iddia eden 11 yaşındaki Nur Karakuş, gözyaşlarına boğuldu.

Bu haber 11 Haziran 2017 - 13:53 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.

Kepez ilçesi Hüsnü Karakaş Mahallesi’ndeki Şehit Kahraman Çelikbaş Ortaokulu 5. Sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Nur Karakuş, eğitim hayatını devamı için önemli bir yer tutan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı için okulundan giriş belgesin aldı. Sınava gireceği Avni Çöllü Ortaokuluna annesi Hamide, ablası Bahar ile gelen Nur Karakuş, sınav giriş belgesinde görevlilerin kontrolünde fotoğraf olmadığı belirlendi. Sınavdan çıkarılan Nur Karakuş, ağlayarak ailesinin yanına geldi. Aile, okula girip görevlilere neden Nur’un sınava alınmadıklarını sormasına üzerine, iddiaya göre fotoğraf çektirip giriş belgesine yapıştırılırsa sınava girebileceği cevabını aldılar. Abla Bahar, hemen kardeşine fotoğraf çektirdi ve giriş belgesine fotoğrafı yapıştırdı.

Sınava alınmadı
Tekrar okula gelen Nur, sınava alınmadı. Nur’la aynı okuldan gelen ve giriş belgelerinde fotoğraf olamadığı halde sonradan yapıştırdıkları fotoğraflarla sınava giren öğrenciler olduğu iddia edildi. Gözyaşlarına boğulan Nur’un ailesi ise güçlükle sakinleştirildi. Karakuş ailesi ise Nur’u mağdur eden Şehit Kahraman Çelikbaş Ortaokulu müdürü ve sınav görevlileri hakkında şikayette bulunacağını bildirdi.

Okulun hatası iddiası
Esnaflık yapan baba Orhan Karakuş, gözyaşları içindeki kızını düşündüğünü belirterek, “Çocuğum hep takdirle geçiyor sınıfını. Şuan psikolojisi bozuldu. Bugünden sonra çocuğum derslerinden başarısız olursa ben ne yapacağım. Aynı şekilde olan öğrencileri alırken benim çocuğumu neden sınava almıyorlar. Okuldan sınava gelen öğrencilerin giriş belgelerinin hepsi benim kızımın ki gibi. Hepsini sınava almışlar, benim kızımı almamışlar. Kızımı mağdur edenler hakkında şikayetçi olacağım. Pazartesi günü ise savcılığa suç duyurusunda bulunacağım” dedi.

Küçük Nur: “Çalışmamın emeğini alamadım”
Gözyaşları içinde babasına sarılan 11 yaşındaki 5. Sınıf öğrencisi Nur Karakuş, “ Bursluluk sınavına giremedim. Çalışmamın emeğini alamadım. Giriş belgesi benim gibi olan arkadaşlarım sınava girdiler. Sınava girdim sırada oturuyordum, sonra beni sınava alamayacaklarını söylediler. Bu yılda sınıfımı takdirle geçtim ama ne yazık ki sınava giremedim” diye konuştu.
Kardeşi Nur’u sınava getiren abla Bahar Karakuş da, “Kardeşimi sınava girmesi için kapıya bıraktık. Aradan beş dakika geçti, kardeşim ağlayarak geldi. Giriş belgesinde fotoğraf olmadığı için sınava alınmadığını söyledi. Bizde gittik görevlilerle konuştuk, bize kardeşimin fotoğrafını çektirin getirin dediler. Fotoğraf yapıştırıp belgeyi verdik. Ama kardeşim sınava giremedi. Kardeşimin okulundan gelen ve giriş belgesinde fotoğraf bölümüne sonradan fotoğraf yapıştıran bazı öğrenciler sınava girdi. Polis çağrıldı, onlara böyle bir şey yapmadıklarını söylediler. Birkaç kişi sınava bu şekilde girdi. Bu hata kardeşimin okulunun hatası. Suçlular kimse şikayetçi olacağız” diye konuştu.
Kardeşini sınava getiren ve olaya tanık olan Zeynep Yılmaz, “Kardeşim okulun talep ettiği sınav kağıdı ve fotoğrafla sınavına girdi. Bahar kardeşi Nur’u sınav için okula getirdi. Ama sonra ağlayarak dışarı çıktılar. Burada bir haksızlık var. Görevliler giriş belgesinin üzerine Nur’un fotoğrafını çektirip yapıştırılmasını istediler. Gittiler fotoğraf çektirdiler, sonra yapıştırın diyorlar. İki kez abla ve kardeş, gitti geldi. Bu şekilde yapan bazı öğrencileri kabul ettiler. Bu çok yanlış. Çocuğun hayalleri var. Okul hata yaptıysa, bunu çocuğa ödetemezsiniz. Burada büyük bir haksızlık var. Daha sonra polis geldiğinde biz fotoğraf çektirin yapıştırın demedik diyorlar. Başta neden kabul etmeyeceksiniz insanları yoruyorsunuz. Neden fotoğraf talep ettiniz. Nur’u istediklerini yapmalarına rağmen sınava almadılar. Burada küçük çocukların hakkı var. Biz bu şekilde alamayız demeleri gerekirdi en başında. Aile o zaman başka bir çözüm yoluna bakardı” dedi.

Kılıçarslan:”Aynı okuldalar aynı sınıftalar, kardeşimi sınava aldılar, Nur’u almadılar”
Nur’un sınıf arkadaşı Nergiz Kılıçarslan’ı sınava getiren ablası Şehriban Kılıçarslan ise, “Benimde kardeşimin giriş belgesinde fotoğraf yoktu. Bana da aynı şekilde fotoğraf çektirip yapıştırarak getirmemi istediler. Şuan elimizde olan Nur’un giriş belgesi şeklinde yapıştırdık verdik, kardeşim şuan sınavda. Aynı okuldalar aynı sınıftalar, kardeşimi sınava aldılar, Nur’u almadılar. Kapıdaki görevli dikkatli olacak o zaman. Kardeşimi sınavdan çıkarın o zaman diye seslendim, çıkarmadılar. Suçlu olduklarını biliyorlar” dedi.
Öte yandan, konuyla ilgili okul yönetimi açıklama yapmadı.